Головна   Всі книги

Стаття 1. Основні початки житлового законодавства

Коментар до статті 1

1. Стаття 1 ЖК РФ визначає і закріплює цілий ряд основних початків житлового законодавства Російської Федерації. У юридичному значенні це ті основоположні принципи, з яких виходить законодавець, встановлюючи норми житлового права, ними повинні керуватися суб'єкти житлових відносин в своїй діяльності.

У статті 1 Кодексу визначаються також цілі і задачі, на досягнення яких направлена реалізація вказаних норм. Основні початки мають істотне значення для подальшого розвитку житлового законодавства загалом, вони визначають пріоритети, яким повинні суворо відповідати всі без виключення нормативні правові акти, регулюючі житлові відносини. На основні початки житлового законодавства відносяться: необхідність забезпечення умов для реалізації права на житло, його безпека, недоторканість і неприпустимість довільного позбавлення житла, необхідність безперешкодного здійснення житлових прав, забезпечення їх судового захисту і відновлення у разі порушення, забезпечення збереження житлового фонду і використання житлових приміщень за призначенням.

Житлові права Кодекс визначає як права, витікаючі з відносин, регульованих житловим законодавством, а житлові відносини - як відносини (суспільні відносини), регульовані житловим законодавством.

У Кодексі закріплена рівність учасників житлових відносин, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням житловими приміщеннями. Нагадаємо, що володіння в цивільному праві - фактичне володіння річчю, що створює для володаря можливість безпосереднього впливу на річ. Користування - одне з основної правомочності власника, юридично забезпечена можливість видобування з речі корисних властивостей в процесі її особистого або продуктивного споживання. Розпорядження - одне з правомочності власника речі, що дозволяє включати її в економічний оборот шляхом здійснення таких розпорядливих операцій, як купівля-продаж, дарування і інш.

Забігаючи уперед, дамо додаткову інформацію: житловим приміщенням признається ізольоване приміщення, яке є нерухомим майном і придатне для постійного мешкання громадян (відповідає встановленим санітарним і технічним правилам і нормам, інакшим вимогам законодавства (див. ст. 15 Кодексу)). Не можуть бути використані як житлові приміщення, що не відповідають санітарним і технічним правилам і нормам. Такі приміщення можуть бути визнані непридатними для мешкання по основах і в порядку, встановленим Урядом РФ. Нагадаємо, що Положення про порядок визнання житлових будинків (житлових приміщень) непридатними для мешкання було затверджено Постановою Уряду РФ від 04.09.2003 N 552. Згідно з Ввідним законом вказане Положення застосовується остільки, оскільки воно не суперечить Кодексу.

Виключення з ч. 1 ст. 1 ЖК РФ про рівність учасників житлових відносин можуть бути встановлені тільки федеральним законом, в т. ч. Кодексом. Отже, підзаконним правовим актом, прийнятим на федеральному рівні (актом Президента РФ, Уряду РФ, відомчим правовим актом), а також законом або інакшим нормативним правовим актом суб'єкта Російської Федерації або правовим актом органу місцевого самоврядування не можуть бути встановлені правила, що порушують принцип рівності учасників житлових відносин по володінню, користуванню і розпорядженню житловими приміщеннями. У той же час вказаний принцип може увійти в суперечність з істотою відповідних житлових відносин, і в такому випадку його застосування, по значенню ч. 1 ст. 1 Кодекси, може бути обмежено.

2. Принцип п. 2 ст. 1 ЖК РФ закріплює право громадян на вільне встановлення і реалізацію їх житлових прав, наприклад прав власності на житлові приміщення, прав найма, прав члена товариства власника житла, прав члена житлово-будівельного кооперативу і т. д., на основі житлового законодавства і (або) договору. Зміст даного принципу розкривається в свободі встановлення житлових прав, т. е. громадяни вільні здійснювати дії, з якими закон зв'язує виникнення того або інакшого житлового права. При цьому така ж свобода надана відносно дій, манливих відповідно до законодавства зміну або припинення житлових прав громадян. Звернемо увагу, що права, виникаючі з договору, підлягають захисту так само, як і права, виниклі із закону. Під договором в цьому випадку потрібно розуміти не тільки цивільно-правові, але і трудові договори (див., наприклад, ст. ст. 93, 104 Кодекси). Нагадаємо, що договір може встановлювати необмежену кількість прав і обов'язків його учасників. Єдиною умовою для цього є відповідність "договірних" прав і обов'язків нормам закону або основним принципам законодавства.

Встановлюється і межа реалізації житлових прав громадян, не повинні порушуватися права, свободи і законні інтереси інших осіб.

Межа проходить там, де починається здійснюватися правомірна реалізація прав і обов'язків інших громадян. Тут доцільно звернути увагу на положення ст. 10 ГК РФ, яка встановлює межі здійснення цивільних прав. Так, не допускаються дії громадян і юридичних осіб, здійснювані виключно з наміром заподіяти шкоду іншій особі, а також зловживання правом в інакших формах. Якщо, незважаючи на вказану заборону, подібного роду дії все ж довершені, то суд (загальної юрисдикції, арбітражний або третейський) може відмовити особі в захисті належного йому права, іншими словами, громадяни, беручи участь в житлових відносинах, не повинні робити дії, а в певних випадках не повинні допускати бездіяльності, порушуючих права інших громадян, як в житловій, так і інших сферах діяльності.

З сказаного вище можемо зробити висновок: дана норма в житловому законодавстві реалізовує один з основних принципів демократичного суспільства - взаємна повага і дотримання прав, свобод і інтересів громадян, а також рівність громадян між собою.

3. Дана норма нового Кодексу повністю запозичена з Конституції Російської Федерації (п. 3 ст. 55 Конституції РФ). Вона гарантує реалізацію житлових прав громадян без яких-небудь обмежень. Обмеження житлових прав можливе тільки на основі федерального закону і тільки в тій мірі, в якій це необхідне з метою захисту основ конституційного ладу, моральності, здоров'я, прав і законних інтересів інших осіб, забезпечення оборони країни і безпеки держави. На практиці корисно мати на увазі, що обмеження житлових прав правовим актом, який не є федеральним законом (наприклад, указом Президента РФ, постановою Уряду РФ, актом федерального органу виконавчої влади, актом законодавства суб'єкта Російської Федерації або актом органу місцевого самоврядування), може служити основою для звертання зацікавленої особи в суд або арбітражний суд із заявою про визнання такого акту недійсним (повністю або в частині) за правилами, передбаченими процесуальним законодавством. Такі ж юридичні наслідки можливі і у випадку, якщо відповідні обмеження введені федеральним законом, однак вони не відповідають цілям захисту основ конституційного ладу, моральності, здоров'я, прав і законних інтересів інших осіб, забезпечення оборони країни і безпеки держави. На основі сказаного робимо висновок: закон суб'єкта Російської Федерації не може містити норми, тим або інакшим образом обмежуючі права громадян в житловій сфері.

4. Цей принцип нового Кодексу встановлює фактичну і юридичну свободу реалізації громадянами своїх житлових прав, вільний вибір житлового приміщення для мешкання в межах Російської Федерації. Фактична свобода означає, що громадяни мають право вибрати будь-яке житлове приміщення в будь-якій місцевості на всій території Російській Федерації, право на свободу пересування і вибір місця проживання на території Російській Федерації. Дане положення конкретизує конституційну норму, згідно з якою кожний, хто законно знаходиться на території Росії, має право вільно пересуватися, вибирати місце перебування і проживання (ч. 1 ст. 27 Конституції РФ). Крім Конституції РФ право на свободу пересування і вибір місця проживання регулюється Федеральним законом "Про право громадян Російської Федерації на свободу пересування, вибір місця перебування і проживання в межах Російської Федерації".

Юридична свобода полягає в тому, що громадяни мають право задовольняти свою житлову потребу за допомогою різних юридичних основ, т. е. має право по своєму розсуду придбавати житло у власність, внаем, проживати в гуртожитках, готелях, отримувати і використати службові житлові приміщення, а також користуватися житловими приміщеннями на інакших законних основах. Не допускається обмеження права вибору для володіння і користування житлом.

5. Принцип, викладений в п. 5 ст. 1 нових Кодекси, гарантує, що право вільного вибору житла може бути обмежене тільки на основі самого Кодексу або інакшого федерального закону. Отже, обмеження вказаного вище права не може виникати на основі норм законів суб'єктів Російської Федерації, нормативних правових актів органів місцевого самоврядування, а також положень актів різних органів виконавчої влади.

На закінчення залишається додати, що ЖК 1983 р. норми, що раніше діяв, що закріплює основні початки житлового законодавства, фактично не містив, хоч вона, безперечно, має принципове значення для усього житлового законодавства. Стаття 86. Відповідальність за невиконання виконавчого документа:  Стаття 86. Відповідальність за невиконання виконавчого документа банком або інакшою кредитною організацією: Коментар до статті 86 У разі невиконання кредитною організацією виконавчих документів, виданих на основі судових актів, можливе настання відповідальності, передбаченої справжньою статтею. Накладення штрафу здійснюється судом,
Стаття 66. Відповідальність наймодателя житлового приміщення за договором:  Стаття 66. Відповідальність наймодателя житлового приміщення за договором соціального найма: Коментар до статті 66 1. Стаття, що Коментується вводить відповідальність наймодателя житлового приміщення за договором соціального найма, що покликано стимулювати його до чіткого виконання своїх обов'язків (див. про них коментар до ст. 65). Основою
Стаття 68. Відповідальність наймача житлового приміщення за договором:  Стаття 68. Відповідальність наймача житлового приміщення за договором соціального найма: Коментар до статті 68 1. Норма ст. 68, по суті, є отсилочной. Слідством порушення житлового законодавства може з'явитися розірвання договору соціального найма (ст. 83 ЖК РФ) або втрата права користування житловим приміщенням. Дані питання
Стаття 98. Відсторонення зовнішнього керівника: Зовнішній керівник може бути відчужений арбітражним судом від:  Стаття 98. Відсторонення зовнішнього керівника: Зовнішній керівник може бути відчужений арбітражним судом від виконання обов'язків зовнішнього керівника: на основі рішення зборів кредиторів про звертання до арбітражного суду з клопотанням у разі невиконання або неналежного виконання
Стаття 3. Відносини, регульовані земельним законодавством:  Стаття 3. Відносини, регульовані земельним законодавством: 1. Особливості землі як об'єкта природи і природного ресурсу визначають специфіку земельних відносин, відрізняючи їх від інакших суспільних відносин. Ряд цих особливостей має юридично значущий характер. Так, земля існує без всякого сприяння
Стаття 27. Відмова в узгодженні перевлаштування і (або) перепланировки:  Стаття 27. Відмова в узгодженні перевлаштування і (або) перепланировки житлового приміщення: Коментар до статті 27 1. У статті, що коментується викладені випадки відмови в узгодженні перевлаштування або перепланировки житлового приміщення. Відмова повинна бути обгрунтованою. Рішення про відмову може бути оскаржене заявником в судовому порядку. 2.
Стаття 97. Звільнення зовнішнього керівника: Зовнішній керівник може бути звільнений арбітражним судом від:  Стаття 97. Звільнення зовнішнього керівника: Зовнішній керівник може бути звільнений арбітражним судом від виконання обов'язків зовнішнього керівника: по заяві зовнішнього керівника про звільнення його від виконання обов'язків зовнішнього керівника; в інакших передбачених федеральним

© 2018-2022  epr.pp.ua